Uzun Süredir Üzerinde Araştırdığımız Yenilenebilir Enerji ( EKO-BİNA) Konusunda İki Yeni ve Büyük Projeye Başladık
Enerjinin etkin kullanımı yani az enerji ile çok iş üretmek, dolayısıyla klima, mutfak aletleri gibi cihaz seçiminde az tüketenin tercihi ve az enerji tüketen cihaz üretiminin desteklenmesi günümüzde çok önem verilmesi gereken bir konudur.
Ayrıca;
yenilenebilir kaynak ve teknolojileri gündeme alıp güneş pillerini, rüzgar türbinlerin sıcak su üretimini, jeotermal enerjiyi, doğal aydınlatma sistemlerini, bio kütle enerjisini araştırmak ve geliştirmek amacıyla bu proje öncesi yoğun bir çalışma temposuna girmiş bulunmaktayız.
Bu kapsamda;

1- Rüzgar türbinli merkezi sistemler;
Özellikle bölgedeki rüzgar (üniversiteye gerekli test ve ölçümler yaptırıldıktan, gereken izinler alındıktan sonra) enerjisi değerlendirilecektir. Kurulu güç hesabı sonucunda gerekli sayıda rüzgar türbini kurularak tüm ortak alanların aydınlatması ve bazı elektrik ihtiyaçları karşılanabilecektir.

2- Güneş pili kompakt aydınlatma;
Çevre ve iç yol (peyzaj) aydınlatmalarında güneş pili paneli ile kompakt hale getirilmiş ve direk boyları değişken olan aydınlatma elemanları kullanılabilecektir.

3- Güneş pil panelli merkezi sistem;
Binaların çatıları, teraslar ya da olabilirse cephelerde oluşturulacak panel tarlaları ile site genelinde yapılacak kurulu güç hesapları sonucunda tüm ortak alan aydınlatmaları ve isteğe göre bazı sistemlerin ( asansörler, pompalar vs.) elektrik ihtiyaçları karşılanacaktır.

4- Karma sistemleri;
Yukarda 1. ve 3. maddelerdeki sistemler bir arada belli bir dizayn ile kullanılıp tek sistem kurularak ilgili yerler beslenebilecektir.

5- Doğal gün ışığı ile aydınlatmak;
Binaların mimari durumlarına göre çatı ve teraslara yerleştirilecek özel elemanlarla doğal gün ışığını alıp istenilen kapalı bir mahalli aydınlatmak da düşünülecektir.

* Böylece soğutma sistemlerinden tasarruf edilecektir. Bu yöntemle aydınlatılan mekanda yaşayan insanlarda psikolojik bir rahatlık ve iş veriminde artım söz konusu olacağı gibi rahatlıkla bitki yetiştirmekte mümkün olacaktır.

6- Havuz suyu temizleme aygıtı; üzerindeki güneş pili sayesinde enerjilenen ve aktive olan elektrotlar sayesinde sudaki iyonların ayrıştırıp mikroskobik canlıları yok edebilen (yaklaşık 30-40 cm çapında yüzebilen) mobil bir aygıt da kullanma olasılığımız vardır.

ESANepd Mühendislik Tüm Hakları saklıdır. Web sitesinde kullanılan görseller ve metinler ESANepd Mühendislik'in izni alınmadan kullanılamaz.
Designed by: OrBiT