Efes Antik Kent

EFES'İ AYDINLATTIK: 38 KM KABLO, 6000 ARMATÜR

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti'nde yürütülen aydınlatma çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Antik kentin, akşam karanlık çöktükten sonra da yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilebilmesi için geliştirilen aydınlatma çalışmalarına 2004'ün Mayıs ayında elektrik tesisatı yenileme projesiyle başlandı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından yürütülen projenin Elektrik Mühendisi ve Aydınlatma Tasarımcısı Sn. Yılmaz OĞRALI önderliğinde, 38 kilometre kablo döşendi ve yaklaşık 6000 adet armatür yerleştirildi. Efes Antik Kenti'nin aydınlatma ve bakım çalışmalarına bugüne kadar 3.5 milyon YTL harcandığını aktaran TÜRSAB Başkanı Sn. Başaran ULUSOY, “Sayın Başbakanımız da burayı gezdiler ve yapılan çalışmaları beğendiler. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Tamamlandıktan sonra akşamları da ziyarete açılacak. Ancak bunun ne zaman olacağına bakanlık karar verecek.” diye konuştu. Efes Müze Müdürlüğü yetkilileri, kentte yapılan ışıklandırma çalışmalarının son durumu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Antik kentteki protokol yolu, Meryem Ana Kilisesi, tiyatro, mermer cadde, Celsus kitaplığı, Aşağı Agora, Kuretler caddesinin cadde ve mekan aydınlatması tamamlandı. Odeon ve Yukarı Agora'da aydınlatma çalışmaları da tamamlanmak üzere. Bizler de ESAN Mühendislik olarak böyle bir projeye imza atmış olmanın gurur ve mutluluğunu taşımaktayız.

DHA - İZMİR - Selçuk'ta yıllardır geceleri de ziyarete açılması istenen Efes antik kentinde ışıklandırma çalışmalarının tamamlanması turizmcileri sevindirdi. 10. Avrupa Ekoloji Kongresi için Selçuk'ta bulunan 42 ülkeden 400 bilim adamı onuruna antik Celsus Kütüphanesi önünde bir kokteyl verildi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından yürütülen proje Elektrik Mühendisi ve Aydınlatma Tasarımcısı Sn. Yılmaz OĞRALI önderliğinde, 38 kilometre kablo döşenerek ve yaklaşık 6000 adet armatür yerleştirilerek tamamlandı . Antik kentin konuklarından Estonya Tartu Üniversitesi Profesörü Jaan Liira, "Muhteşem bir gece, büyülendim" derken, aynı üniversiteden Mari Moora da, "Bugüne kadar yaşadığım en büyüleyici gece" diye konuştu. ESAN Mühendislik olarak, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB tarafından yürütülen ışıklandırma çalışmalarında yer almanın, böyle bir projeye imza atmış olmanın gurur ve mutluluğunu taşımaktayız.

ESANepd Mühendislik Tüm Hakları saklıdır. Web sitesinde kullanılan görseller ve metinler ESANepd Mühendislik'in izni alınmadan kullanılamaz.
Designed by: OrBiT